- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Length Through Bore | 3/4 in |
| Bore Dia. [Max] | 9/16 in |
| Torque at 200 RPM | 63.025 lb/in |
| Bore Size [Max] | 9/16 in |
| Material | Steel |
| Bore Size | 1/2 in |
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 600 RPM | 53.571 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Bore Type | Bored to Size |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | Yes |
| Pitch Diameter | 1.200 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 1 1/16 in |
| Torque at 1200 RPM | 42.542 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 1.3000 in |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Torque at 300 RPM | 60.924 lb/in |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. | 1.3000 in |
| Torque at 900 RPM | 47.619 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1800 RPM | 35.714 lb/in |
| Type | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| No. of Teeth | 24 |
| Pitch Diameter [Min] | 1.200 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 697950439655 |

