- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.8 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 3/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.800 in |
| Pitch Diameter | 1.800 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Origin | Reborable |
| Class | 6 |
| Bore Size [Max] | 15/16 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 20 |
| Outside Dia. | 1.9000 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. [Min] | 1.9000 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | 35.71417 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 47.61889 lb/in |
| Gear Style | B |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 15/16 in |
| Torque at 300 RPM | 60.92417 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| No. of Teeth | 36 |
| Torque at 1200 RPM | 42.54187 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | B |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Torque at 200 RPM | 63.025 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | 1 5/8 in |
| Torque at 600 RPM | 53.57125 lb/in |
| Length Through Bore | 7/8 in |
| Weight | 0.52 LB |
| EAN or UPC | 697950058054 |

