- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.8 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Origin | Finished Bore |
| Bore Type | Bored to Size |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Class | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 1.9000 in |
| Torque at 300 RPM | 60.924 lb/in |
| Type | B |
| Outside Dia. | 1.9000 in |
| Torque at 900 RPM | 47.619 lb/in |
| Bore Size | 3/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | 53.571 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Pitch Diameter | 1.800 in |
| No. of Teeth | 36 |
| Pitch Diameter [Min] | 1.800 in |
| Hub Dia. | 1 5/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Dia. [Max] | 15/16 in |
| Torque at 200 RPM | 63.025 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 35.714 lb/in |
| Bore Size [Max] | 15/16 in |
| Length Through Bore | 7/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 42.542 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Gear Style | B |
| Weight | 0.53 LB |
| EAN or UPC | 697950439785 |

