- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 1200 RPM | 42.542 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 63.025 lb/in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Diametral Pitch | 20 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 60.924 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Material | Steel |
| Torque at 1800 RPM | 35.714 lb/in |
| Hub Dia. | 1 13/16 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Outside Dia. | 2.1000 in |
| Bore Size | 3/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Type | B |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Torque at 900 RPM | 47.619 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 7/8 in |
| Torque at 600 RPM | 53.571 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1 1/16 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/16 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. [Min] | 2.1000 in |
| Origin | Finished Bore |
| Keyway | w/o Keyway |
| Class | 6 |
| Weight | 0.66 LB |
| EAN or UPC | 697950439815 |

