- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 600 RPM | 53.571 lb/in |
| Class | 6 |
| Bore Size [Max] | 1 1/16 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. | 2.1000 in |
| Gear Style | B |
| Set Screw | Yes |
| Material | Steel |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Torque at 200 RPM | 63.025 lb/in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Keyway | w/Keyway |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 2.1000 in |
| Type | B |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 7/8 in |
| Torque at 1800 RPM | 35.714 lb/in |
| Hub Dia. | 1 13/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Torque at 1200 RPM | 42.542 lb/in |
| Bore Size | 5/8 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Torque at 900 RPM | 47.619 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 300 RPM | 60.924 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/16 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Weight | 0.61 LB |
| EAN or UPC | 697950439822 |

