- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 2.4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 2.400 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.400 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Torque at 600 RPM | 97.68875 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 7/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Type | B |
| Outside Dia. | 2 1/2 in |
| Torque at 200 RPM | 135.5038 lb/in |
| Bore Size | 3/8 in |
| Bore Size [Max] | 1 1/4 in |
| Torque at 1800 RPM | 54.27153 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| Torque at 900 RPM | 81.23222 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 121.8483 lb/in |
| Gear Style | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 20 |
| Torque at 1200 RPM | 70.37791 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 2 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| Set Screw | No |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Class | 6 |
| No. of Teeth | 48 |
| Hub Dia. | 2 in |
| Bore Type | Reborable |
| Weight | 0.88 LB |
| EAN or UPC | 697950058092 |

