- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 64 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 3.2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Origin | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Pitch Diameter | 3.2 in |
| Class | 6 |
| Torque at 300 RPM | 140.7558 lb/in |
| No. of Teeth | 64 |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 20 |
| Bore Size [Max] | 1.25 in |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 0.875 in |
| Outside Dia. | 3.3 in |
| Bore Size | 0.375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 900 RPM | 90.33583 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter [Min] | 3.2 in |
| Torque at 600 RPM | 111.3442 lb/in |
| Hub Dia. | 2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | B |
| Torque at 1800 RPM | 59.17347 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 157.5625 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 3.3 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1200 RPM | 77.20563 lb/in |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| Weight | 1.26 LB |
| EAN or UPC | 697950058160 |

