- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 24 Diametral Pitch
- 0.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 0.833 in |
| Hub Dia. | 5/8 in |
| Type | B |
| Bore Dia. [Max] | 5/16 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 0.75 in |
| Torque at 600 RPM | 9.663834 lb/in |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter [Min] | 0.75 in |
| Torque at 1200 RPM | 8.665937 lb/in |
| Outside Dia. | 0.83 in |
| Torque at 900 RPM | 9.173639 lb/in |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 18 |
| Origin | Reborable |
| Bore Size [Max] | 0.3125 in |
| Gear Style | B |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 24 |
| AGMA Quality | 6 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 10.29408 lb/in |
| Length Through Bore | 0.5625 in |
| Torque at 200 RPM | 10.39913 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 5/16 in |
| Hub Projection | 5/16 in |
| Weight | 0.08 LB |
| EAN or UPC | 697950058535 |

