- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 24 Diametral Pitch
- 0.875 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Bore Dia. [Max] | 3/8 in |
| Gear Style | B |
| Bore Type | Reborable |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 0.375 in |
| Diametral Pitch | 24 |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 0.96 in |
| Torque at 200 RPM | 10.39913 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Pitch Diameter | 0.875 in |
| Hub Projection | 5/16 in |
| No. of Teeth | 21 |
| Bore Size [Max] | 0.375 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 9.173639 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 10.29408 lb/in |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Type | B |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 8.665937 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 600 RPM | 9.663834 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.875 in |
| Outside Dia. [Min] | 0.959 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 0.5625 in |
| Set Screw | No |
| Set Screw Size | N/A |
| Class | 6 |
| Material | Steel |
| Weight | 0.11 LB |
| EAN or UPC | 697950058566 |

