- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 45 Teeth
- 24 Diametral Pitch
- 1.875 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Max] | 11/16 in |
| Outside Dia. | 1.96 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Hub Dia. | 1 1/4 in |
| Class | 6 |
| Material | Steel |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Gear Style | B |
| Origin | Reborable |
| Bore Size [Max] | 0.6875 in |
| No. of Teeth | 45 |
| Torque at 900 RPM | 22.47892 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 28.67637 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 24.78983 lb/in |
| Set Screw | No |
| Outside Dia. [Min] | 1.959 in |
| Torque at 300 RPM | 27.731 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 24 |
| Pitch Diameter [Min] | 1.875 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 20.53565 lb/in |
| Bore Size | 0.375 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 0.625 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Type | B |
| Pitch Diameter | 1.875 in |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Weight | 0.31 LB |
| EAN or UPC | 697950058726 |

