- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 24 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 48 |
| Outside Dia. | 2.08 in |
| Bore Dia. [Max] | 11/16 in |
| Torque at 600 RPM | 47.79396 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Outside Dia. [Min] | 2.083 in |
| Torque at 200 RPM | 62.07962 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size | 0.375 in |
| Torque at 900 RPM | 40.82619 lb/in |
| Length Through Bore | 0.625 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Diametral Pitch | 24 |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | 35.66164 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Material | Steel |
| Hub Dia. | 1 1/4 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Bore Size [Max] | 0.6875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Gear Style | B |
| Origin | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 57.77291 lb/in |
| Type | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw | No |
| Weight | 0.32 LB |
| EAN or UPC | 697950058733 |

