- B2 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 108 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 36 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 3 |
| Outside Dia. | 36.666 in |
| Gear Style | B2 |
| Torque at 600 RPM | 12289.88 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 4411.75 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter | 36 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 300 RPM | 22268.83 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 900 RPM | 8473.361 lb/in |
| Class | 6 |
| Length Through Bore | 4.75 in |
| Bore Size | 1.9375 in |
| Pitch Diameter [Min] | 36 in |
| Outside Dia. [Min] | 36.666 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B2 |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Teeth | 108 |
| Torque at 1200 RPM | 6512.583 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 4 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Min] | 1 15/16 in |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 30252 lb/in |
| Set Screw | No |
| Hub Dia. | 7 in |
| Bore Size [Max] | 4.5 in |
| Weight | 305.0 LB |
| EAN or UPC | 697950053646 |

