- A Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 11 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 3.66 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 11 |
| Material | Steel |
| Gear Style | A |
| Bore Dia. [Max] | 2 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 5/16 in |
| Bore Size | 1.3125 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | 2030.81 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 4.33 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Torque at 600 RPM | 4096.625 lb/in |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Class | 6 |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 200 RPM | 6302.5 lb/in |
| Length Through Bore | 4 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 3 |
| Outside Dia. | 4.666 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Origin | Reborable |
| Type | A |
| Torque at 900 RPM | 3221.278 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 2678.563 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 3.66 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size [Max] | 2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 5462.167 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Weight | 11.92 LB |
| EAN or UPC | 697950053271 |

