- A Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 13 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 4.333 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Steel |
| Type | A |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size | 1.3125 in |
| Torque at 1800 RPM | 2030.81 lb/in |
| Outside Dia. | 5 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Set Screw | No |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size [Max] | 2.25 in |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 4.333 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/4 in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Torque at 1200 RPM | 2678.563 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 4096.625 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 5 in |
| Torque at 300 RPM | 5462.167 lb/in |
| Gear Style | A |
| Torque at 200 RPM | 6302.5 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 3221.278 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 5/16 in |
| Diametral Pitch | 3 |
| Pitch Diameter | 4.333 in |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 13 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Weight | 11.3 LB |
| EAN or UPC | 697950053295 |

