- A Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 4.667 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 200 RPM | 6302.5 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 2030.806 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | A |
| Length Through Bore | 3 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 5.333 in |
| No. of Teeth | 14 |
| Material | Steel |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 5.333 in |
| Pitch Diameter [Min] | 4.667 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size [Max] | 2.375 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Gear Style | A |
| Bore Dia. [Min] | 1 5/16 in |
| Torque at 600 RPM | 4096.625 lb/in |
| Hub Dia. | N/A |
| Torque at 1200 RPM | 2678.563 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 300 RPM | 5462.167 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 3221.278 lb/in |
| Diametral Pitch | 3 |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Max] | 2 3/8 in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size | 1.3125 in |
| Pitch Diameter | 4.666 in |
| Class | 6 |
| Weight | 12.9 LB |
| EAN or UPC | 697950053301 |

