- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 8 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 8.666 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Torque at 200 RPM | 14180.63 lb/in |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 3 |
| Bore Size | 1.4375 in |
| Pitch Diameter | 8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 11764.67 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Hub Dia. | 5 1/2 in |
| Torque at 1800 RPM | 3326.319 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 5812.306 lb/in |
| Type | B |
| Torque at 1200 RPM | 4674.354 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/4 in |
| Set Screw | No |
| Length Through Bore | 4.25 in |
| Torque at 600 RPM | 7773.083 lb/in |
| No. of Teeth | 24 |
| Bore Size [Max] | 3.25 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 7/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Gear Style | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 8.666 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Material | Steel |
| Weight | 48.2 LB |
| EAN or UPC | 697950053370 |

