- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 12 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 3 |
| Torque at 200 RPM | 14180.63 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 12 in |
| Torque at 600 RPM | 7773.083 lb/in |
| Set Screw | No |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Pitch Diameter | 12 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size [Max] | 4.125 in |
| Outside Dia. | 12.666 in |
| Torque at 300 RPM | 11764.67 lb/in |
| Type | B |
| Class | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 12.666 in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 4 1/8 in |
| Hub Dia. | 6 1/2 in |
| Bore Size | 1.5625 in |
| Length Through Bore | 4.75 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 9/16 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Gear Style | B |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 5812.306 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 4674.354 lb/in |
| No. of Teeth | 36 |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1800 RPM | 3326.319 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 109.1 LB |
| EAN or UPC | 697950053431 |

