- B1 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 42 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 14 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Gear Style | B1 |
| Outside Dia. | 14.666 in |
| Type | B1 |
| Bore Size | 1.5625 in |
| Outside Dia. [Min] | 14.666 in |
| Bore Dia. [Max] | 4 1/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 200 RPM | 14180.63 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 3326.319 lb/in |
| No. of Teeth | 42 |
| Length Through Bore | 4.75 in |
| Torque at 900 RPM | 5812.306 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 4674.354 lb/in |
| Set Screw | No |
| Material | Steel |
| Hub Dia. | 6 1/2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 4.125 in |
| Pitch Diameter | 14 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 9/16 in |
| Torque at 300 RPM | 11764.67 lb/in |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 7773.083 lb/in |
| Diametral Pitch | 3 |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 14 in |
| Weight | 105.08 LB |
| EAN or UPC | 697950053462 |

