- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 17 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 4.25 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 1.125 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 200 RPM | 3781.5 lb/in |
| Material | Steel |
| Diametral Pitch | 4 |
| Pitch Diameter | 4.25 in |
| No. of Teeth | 17 |
| Gear Style | B |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Length Through Bore | 2.875 in |
| Torque at 300 RPM | 3361.333 lb/in |
| Bore Size [Max] | 2.25 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1800 RPM | 1260.5 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 2030.806 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 4.75 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/4 in |
| Pitch Diameter [Min] | 4.25 in |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 1680.667 lb/in |
| Outside Dia. | 4.75 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Type | B |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | 2521 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Weight | 9.22 LB |
| EAN or UPC | 697950053738 |

