- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 26 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 6.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Type | B |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 5987.375 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Gear Style | B |
| Hub Dia. | 4 3/4 in |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Torque at 600 RPM | 3466.375 lb/in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | 1575.625 lb/in |
| Pitch Diameter | 6.5 in |
| Material | Steel |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Dia. [Max] | 2 3/4 in |
| Torque at 300 RPM | 5042 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 6.5 in |
| Class | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. [Min] | 7 in |
| Diametral Pitch | 4 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. | 7 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Torque at 900 RPM | 2661.056 lb/in |
| Bore Size [Max] | 2.75 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | 2153.354 lb/in |
| No. of Teeth | 26 |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size | 1.125 in |
| Weight | 24.82 LB |
| EAN or UPC | 697950053813 |

