- B2 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 90 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 18 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 5 |
| Length Through Bore | 3 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Dia. | 5 1/16 in |
| Outside Dia. | 18.4 in |
| Torque at 1800 RPM | 1505.597 lb/in |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Set Screw | No |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 18.4 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/16 in |
| Bore Size [Max] | 3.125 in |
| Material | Steel |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 2153.354 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 3886.542 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 18 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Gear Style | B2 |
| Type | B2 |
| Torque at 200 RPM | 8508.375 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 2801.111 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 1.1875 in |
| Torque at 300 RPM | 6512.583 lb/in |
| No. of Teeth | 90 |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 18 in |
| Weight | 67.0 LB |
| EAN or UPC | 697950054742 |

