- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 1.9999 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Projection | 7/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | 735.2917 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 560.2222 lb/in |
| Class | 6 |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Torque at 200 RPM | 945.375 lb/in |
| Material | Steel |
| Outside Dia. [Min] | 2.3333 in |
| Torque at 300 RPM | 840.3333 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 525.2083 lb/in |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw | No |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 6 |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter [Min] | 1.9999 in |
| Gear Style | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Type | B |
| Torque at 1800 RPM | 420.1667 lb/in |
| Bore Size | 1 in |
| No. of Teeth | 12 |
| Weight | 1.2 LB |
| EAN or UPC | 697950054889 |

