- B2 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 132 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 22 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw Size | N/A |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1800 RPM | 1085.43 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 2 13/16 in |
| Bore Size [Max] | 2.8125 in |
| Torque at 1200 RPM | 1628.146 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 22 in |
| Origin | Reborable |
| No. of Teeth | 132 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 6 |
| Length Through Bore | 3 in |
| Hub Dia. | 5 1/16 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 6617.625 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 2100.833 lb/in |
| Pitch Diameter | 22 in |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Torque at 300 RPM | 5042 lb/in |
| Set Screw | No |
| Material | Steel |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Type | B2 |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 22.333 in |
| Outside Dia. | 22.33 in |
| Torque at 600 RPM | 2941.167 lb/in |
| Gear Style | B2 |
| Weight | 68.25 LB |
| EAN or UPC | 697950055480 |

