- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 3.333 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Torque at 1200 RPM | 787.8125 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Bore Size [Max] | 1.75 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Pitch Diameter | 3.333 in |
| Torque at 900 RPM | 910.3611 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 3.666 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 200 RPM | 1575.625 lb/in |
| Gear Style | B |
| Hub Dia. | 2.8438 in |
| Set Screw | No |
| Bore Size | 1 in |
| Torque at 1800 RPM | 630.25 lb/in |
| Material | Steel |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 1155.458 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 1470.583 lb/in |
| No. of Teeth | 20 |
| Bore Dia. [Max] | 1 3/4 in |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter [Min] | 3.333 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 3.67 in |
| Type | B |
| Weight | 4.56 LB |
| EAN or UPC | 697950054933 |

