- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 5.3332 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 32 |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 805.3195 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 5.3332 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 5.333 in |
| Bore Size [Max] | 2 in |
| Outside Dia. | 5.67 in |
| Torque at 300 RPM | 2310.917 lb/in |
| Type | B |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 2 in |
| Hub Projection | 1 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Gear Style | B |
| Material | Steel |
| Outside Dia. [Min] | 5.6666 in |
| Torque at 600 RPM | 1785.708 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 1330.528 lb/in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Torque at 200 RPM | 2836.125 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1200 RPM | 1102.938 lb/in |
| Set Screw | No |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Dia. | 3 1/8 in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 10.68 LB |
| EAN or UPC | 697950055046 |

