- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| No. of Teeth | 36 |
| Origin | Reborable |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | 3 1/4 in |
| Torque at 1200 RPM | 1155.458 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 1890.75 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Projection | 1 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size [Max] | 2.125 in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Outside Dia. [Min] | 6.333 in |
| Torque at 300 RPM | 2731.083 lb/in |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 200 RPM | 3151.25 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Class | 6 |
| Outside Dia. | 6.33 in |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Torque at 1800 RPM | 840.3333 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 1470.583 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Weight | 13.3 LB |
| EAN or UPC | 697950055084 |

