- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 60 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 9.9999 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size [Max] | 2.625 in |
| Torque at 1800 RPM | 945.375 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| No. of Teeth | 60 |
| Origin | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter | 10 in |
| Outside Dia. [Min] | 10.3333 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Torque at 900 RPM | 1680.667 lb/in |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. | 10.33 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Type | B |
| Bore Type | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Torque at 300 RPM | 3361.333 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 1313.021 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Max] | 2 5/8 in |
| Hub Dia. | 4 3/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 2205.875 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 200 RPM | 4096.625 lb/in |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter [Min] | 9.9999 in |
| Class | 6 |
| Diametral Pitch | 6 |
| Weight | 40.0 LB |
| EAN or UPC | 697950055268 |

