- B2 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 96 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 16 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Pitch Diameter | 16 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter [Min] | 16 in |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Torque at 1200 RPM | 1523.104 lb/in |
| Outside Dia. | 16.33 in |
| Outside Dia. [Min] | 16.333 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 1960.778 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 1050.417 lb/in |
| Bore Size [Max] | 2.8125 in |
| No. of Teeth | 96 |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 300 RPM | 4411.75 lb/in |
| Type | B2 |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Hub Dia. | 5 1/16 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 200 RPM | 5672.25 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size | 1.25 in |
| Torque at 600 RPM | 2731.083 lb/in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Gear Style | B2 |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 2 13/16 in |
| Weight | 43.82 LB |
| EAN or UPC | 697950055404 |

