- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 2.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Dia. | 2 3/8 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Class | 6 |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 0.875 in |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 22 |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/8 in |
| Type | B |
| Outside Dia. | 3 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.75 in |
| Pitch Diameter | 2.75 in |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Steel |
| Bore Size [Max] | 1.625 in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 3 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Weight | 2.64 LB |
| EAN or UPC | 697950055640 |

