- 0.5 in Belt Pitch
- 3 in Belt Width
- 16 Number of Teeth
- 2.492 in Outside Diameter
- H Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Width | 3 in |
| Bore Range [Max] | 1 in |
| Belt Size | H |
| Pitch Diameter | 2.546 in |
| Bushing Series | 1008 |
| No. of Teeth | 16 |
| Hub Type | A |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Bore Type | Bushed |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Width Across Teeth | 2.093 in |
| Material | Steel |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Length Through Bore | 0.875 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Type | KF-1 |
| Outside Dia. | 2.492 in |
| Weight | 1.9 LB |
| EAN or UPC | 697950083148 |

