- 0.875 in Belt Pitch
- 2 in Belt Width
- 22 Number of Teeth
- 6.017 in Outside Diameter
- XH Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Width | 2 in |
| Type | KF |
| Belt Size | XH |
| Hub Type | A |
| Belt Pitch | 0.875 in |
| Outside Dia. | 6.017 in |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Width Across Teeth | 2.25 in |
| Pitch Diameter | 6.127 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Material | Cast Iron |
| Bushing Series | 2517 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Bore Range [Max] | 2.5 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Type | Bushed |
| Weight | 11.0 LB |
| EAN or UPC | 697950083377 |

