- 0.875 in Belt Pitch
- 2 in Belt Width
- 26 Number of Teeth
- 7.132 in Outside Diameter
- XH Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Type | KF |
| Belt Pitch | 0.875 in |
| Bore Range [Max] | 3 in |
| Bushing Series | 3020 |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Belt Size | XH |
| No. of Teeth | 26 |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Width | 2 in |
| Width Across Teeth | 2.25 in |
| Outside Dia. | 7.132 in |
| Pitch Diameter | 7.242 in |
| Hub Type | A |
| Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 2 in |
| Bore Type | Bushed |
| Weight | 15.0 LB |
| EAN or UPC | 697950083551 |

