- 0.5 in Belt Pitch
- 2 in Belt Width
- 30 Number of Teeth
- 4.721 in Outside Diameter
- H Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Width Across Teeth | 2.094 in |
| Pitch Diameter | 4.775 in |
| Outside Dia. | 4.721 in |
| Belt Size | H |
| Belt Width | 2 in |
| Hub Type | A |
| Bore Type | Bushed |
| No. of Teeth | 30 |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bushing Series | 2012 |
| Type | KF |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Material | Cast Iron |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Max] | 2 in |
| Weight | 7.0 LB |
| EAN or UPC | 697950083681 |

