- 0.375 in Belt Pitch
- 0.5 in Belt Width
- 30 Number of Teeth
- 3.551 in Outside Diameter
- L Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Width Across Teeth | 0.563 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Hub Type | B |
| Bore Range [Max] | 1.625 in |
| Type | CF |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 3.551 in |
| Bore Type | Bushed |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Pitch Diameter | 3.581 in |
| Hub Dia. | 2 7/8 in |
| Hub Projection | 1/4 in |
| Belt Size | L |
| No. of Teeth | 30 |
| Belt Width | 0.5 in |
| Bushing Series | 1610 |
| Finished Bore | N/A |
| Length Through Bore | 1 in |
| Weight | 1.39 LB |
| EAN or UPC | 697950083704 |

