- 0.875 in Belt Pitch
- 2 in Belt Width
- 30 Number of Teeth
- 8.246 in Outside Diameter
- XH Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Bore Range [Min] | 1.1875 in |
| Outside Dia. | 8.246 in |
| Bore Type | Bushed |
| Hub Type | B |
| Belt Width | 2 in |
| Hub Dia. | 6 1/2 in |
| Bushing Series | 3535 |
| Finished Bore | N/A |
| Material | Cast Iron |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Bore Range [Max] | 3.5 in |
| Type | CF |
| Pitch Diameter | 8.356 in |
| Belt Size | XH |
| No. of Teeth | 30 |
| Belt Pitch | 0.875 in |
| Hub Projection | 1 in |
| Width Across Teeth | 2.25 in |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Weight | 27.0 LB |
| EAN or UPC | 697950083735 |

