- 0.5 in Belt Pitch
- 3 in Belt Width
- 32 Number of Teeth
- 5.069 in Outside Diameter
- H Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Type | CF-1 |
| Hub Type | B |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Type | Bushed |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Belt Width | 3 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Pitch Diameter | 5.093 in |
| Hub Dia. | 4.437 in |
| Bushing Series | 2517 |
| Hub Projection | 0.437 in |
| Belt Size | H |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 5.069 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bore Range [Max] | 2.5 in |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Width Across Teeth | 1.063 in |
| No. of Teeth | 32 |
| Weight | 4.5 LB |
| EAN or UPC | 697950083759 |

