- 0.38 in Belt Pitch
- 1 in Belt Width
- 32 Number of Teeth
- 3.79 in Outside Diameter
- L Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Pitch | 0.38 in |
| Pitch Diameter | 3.82 in |
| No. of Teeth | 32 |
| Belt Width | 1 in |
| Belt Size | L |
| Outside Dia. | 3.79 in |
| Bore Type | Bushed |
| Material | Steel |
| Type | KF-1 |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Hub Type | A |
| Hub Projection | 1/4 in |
| Bushing Series | 1610 |
| Bore Range [Max] | 1.625 in |
| Finished Bore | N/A |
| Length Through Bore | 1 in |
| Width Across Teeth | 1.063 in |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 697950083810 |

