- 0.5 in Belt Pitch
- 2 in Belt Width
- 60 Number of Teeth
- 9.495 in Outside Diameter
- H Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 2 in |
| Pitch Diameter | 9.549 in |
| Belt Size | H |
| Bore Type | Bushed |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Bore Range [Max] | 3 in |
| Hub Type | A |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Width Across Teeth | 2.343 in |
| Outside Dia. | 9.495 in |
| Bushing Series | 3020 |
| Type | A |
| Belt Width | 2 in |
| No. of Teeth | 60 |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Weight | 15.3 LB |
| EAN or UPC | 697950084046 |

