- B3 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 1 in |
| Type | B3 |
| Diametral Pitch | 12 |
| Set Screw Size | N/A |
| Material | Cast Iron |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 10 in |
| Origin | Reborable |
| Set Screw | No |
| Torque at 300 RPM | 2014.699 lb/in |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Outside Dia. | 10.17 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. [Min] | 10.166 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 1 in |
| Bore Size [Max] | 1.4375 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 200 RPM | 2089.279 lb/in |
| Gear Style | B3 |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/16 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 120 |
| Weight | 10.3 LB |
| EAN or UPC | 697950293875 |

