- B3 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 112 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Type | B3 |
| Bore Size [Max] | 1.4375 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Gear Style | B3 |
| Torque at 600 RPM | 747.8967 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Class | 6 |
| Origin | Reborable |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Pitch Diameter [Min] | 7 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 7.125 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Torque at 300 RPM | 808.8209 lb/in |
| No. of Teeth | 112 |
| Pitch Diameter | 7 in |
| Set Screw | No |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/16 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Bore Size | 0.75 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Outside Dia. | 7.125 in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 200 RPM | 831.93 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 4.4 LB |
| EAN or UPC | 697950293912 |

