- B3 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 80 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 1 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 20 ° |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Bore Size [Max] | 2.0625 in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Bore Size | 1.125 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Gear Style | B3 |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/16 in |
| Pitch Diameter | 10 in |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Diametral Pitch | 8 |
| Pitch Diameter [Min] | 1 in |
| No. of Teeth | 80 |
| Bore Type | Reborable |
| Class | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 200 RPM | 4383.389 lb/in |
| Type | B3 |
| Outside Dia. | 10.25 in |
| Torque at 300 RPM | 4159.65 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Hub Dia. | 3 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. [Min] | 10.25 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 17.0 LB |
| EAN or UPC | 697950294063 |

