- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 1.2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 1.4 in |
| Bore Size [Max] | 0.625 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | 246.4978 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 320.7272 lb/in |
| Outside Dia. | 1.4 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Torque at 200 RPM | 419.1162 lb/in |
| Class | 6 |
| No. of Teeth | 12 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter | 1.2 in |
| Torque at 600 RPM | 357.1417 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 300 RPM | 401.2592 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Hub Dia. | 0.9063 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.2 in |
| Type | B |
| Bore Size | 0.625 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Gear Style | B |
| Material | Steel |
| Torque at 1200 RPM | 291.4906 lb/in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Weight | 0.4 LB |
| EAN or UPC | 697950262864 |

