- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 1.4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 14 |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Class | 6 |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Size | 0.625 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.4 in |
| Outside Dia. | 1.6 in |
| Pitch Diameter | 1.4 in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Hub Dia. | 1.1094 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | 469.5363 lb/in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 551.4688 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.6 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | 383.4021 lb/in |
| Bore Size [Max] | 0.625 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Gear Style | B |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1800 RPM | 323.878 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 527.3091 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 421.5672 lb/in |
| Weight | 0.6 LB |
| EAN or UPC | 697950262871 |

