- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 15 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 1.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Type | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Gear Style | B |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1800 RPM | 363.444 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 526.2587 lb/in |
| Class | 6 |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Hub Dia. | 1.2188 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Torque at 900 RPM | 473.3878 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 592.435 lb/in |
| Bore Size [Max] | 0.75 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.7 in |
| Outside Dia. | 1.7 in |
| No. of Teeth | 15 |
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Torque at 200 RPM | 617.645 lb/in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 430.1456 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Set Screw | No |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 10 |
| Origin | Reborable |
| Weight | 0.6 LB |
| EAN or UPC | 697950262888 |

