- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 2.4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. [Min] | 2.6000 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | 2.0156 in |
| Type | B |
| No. of Teeth | 24 |
| Pitch Diameter | 2.400 in |
| Length Through Bore | 1 7/8 in |
| Bore Size [Max] | 1 3/16 in |
| Keyway | w/Keyway |
| Bore Type | Bored to Size |
| Bore Size | 1 in |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 |
| Bore Dia. [Max] | 1 3/16 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.400 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Diametral Pitch | 10 |
| Material | Steel |
| Weight | 1.59 LB |
| EAN or UPC | 697950440262 |

