- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 1.667 in |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 1 1/4 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Gear Style | B |
| Set Screw | No |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Origin | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 447.4775 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| No. of Teeth | 18 |
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| Torque at 600 RPM | 388.6542 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 430.6708 lb/in |
| Type | B |
| Outside Dia. | 1.67 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1800 RPM | 279.761 lb/in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size [Max] | 0.75 in |
| Torque at 900 RPM | 354.3405 lb/in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | 325.104 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 0.51 LB |
| EAN or UPC | 697950263113 |

