- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.667 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Dia. | 1 5/16 in |
| Keyway | w/Keyway |
| No. of Teeth | 20 |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 1 5/8 in |
| Type | B |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 12 |
| Material | Steel |
| Class | 6 |
| Bore Size [Max] | 3/4 in |
| Pitch Diameter | 1.667 in |
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.667 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.8330 in |
| Bore Size | 3/4 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Weight | 0.63 LB |
| EAN or UPC | 697950440385 |

