- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Keyway | w/o Keyway |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 13/16 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 1.75 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.917 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 1.75 in |
| Bore Type | Reborable |
| Type | B |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 1.92 in |
| No. of Teeth | 21 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Bore Size [Max] | 0.8125 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Hub Dia. | 1.3906 in |
| Weight | 0.75 LB |
| EAN or UPC | 697950263137 |

