- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 25 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 2.083 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 498.9479 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/16 in |
| Type | B |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 900 RPM | 542.7153 lb/in |
| Gear Style | B |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1800 RPM | 429.2703 lb/in |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 683.8212 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.083 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Outside Dia. | 2.5 in |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| No. of Teeth | 25 |
| Pitch Diameter | 2.083 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Outside Dia. [Min] | 2.25 in |
| Set Screw | No |
| Bore Size [Max] | 1.0625 in |
| Torque at 600 RPM | 595.5862 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 1 13/16 in |
| Torque at 300 RPM | 659.6617 lb/in |
| Weight | 1.22 LB |
| EAN or UPC | 697950263168 |

