- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 2.333 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Dia. | 2 1/16 in |
| Pitch Diameter | 2.333 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| Torque at 1800 RPM | 497.5474 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 794.115 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.333 in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Torque at 300 RPM | 764.7033 lb/in |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 629.5497 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size [Max] | 1.25 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| No. of Teeth | 28 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Outside Dia. | 2.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 690.1238 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Outside Dia. [Min] | 2.5 in |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 578.2544 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Type | Reborable |
| Gear Style | B |
| Keyway | w/o Keyway |
| Weight | 1.6 LB |
| EAN or UPC | 697950263182 |

